Mr. Gho Peng SengDirector of Sepang International Circuit

A civil servant for about 34 years. Started my career in the Government Service from January 1983 with the Ministry of Defence for a stint of around 9 years as Assistant Secretary before moving to Ministry of Agriculture. Was in the Ministry of Agriculture for about 6 years. Did further studies in Vanderbilt University, Tennessee, United States of America (September 1996-April 1998) and upon completion was posted to Ministry of Finance (MoF). Served in MoF from May 1998; holding the position of Principal Assistant Secretary, then Deputy Undersecretary and as Undersecretary of Statutory Body Management Division prior to retirement from Government service in July 2017. While serving in MoF, was appointed as member of the Board of MoF (Inc.) companies viz, Technology Park Malaysia Corporation Sdn Bhd, MIMOS Berhad and Syarikat Bekalan Air Selangor Sdn Bhd. and also Board member of Port Klang Authority. Appointed as Board member of Sepang International Circuit Sdn Bhd on 31st October 2017.